Nyolcvan éve, 1945. január 17-18-án a szovjet Vörös Hadsereg fölszabadította a pesti gettót. A fővárosi magyar zsidóság tragédiájáról és szabadulásáról a zsidó származású Veszprémy László Bernát történésszel, a téma szakavatott kutatójával, az MCC Corvinák folyóiratának főszerkesztőjével beszélgettünk, akinek 2023-ban jelent meg monográfiája részben a nagygettó történetéről Tanácstalanság címmel.
*
Budapesten hozták létre az egyik legnagyobb gettót a második világháborúban, de a nagy gettók közül ez állt fenn a legrövidebb ideig. Miért?
Magyarországon élt 1944. március 19-ére, vagyis a német megszállás napjára a legnagyobb európai, többé-kevésbé érintetlenül hagyott zsidó közösség.
Bármit is gondolunk a Horthy-rendszer antiszemitizmusáról, ez kétségkívül a kormány és a kormányzó érdeme volt.
Hazánkban az 1941-es népszámlálás szerint 725 ezer izraelita hitű ember volt, ehhez jöttek még az 1941-es harmadik zsidótörvény szerint zsidónak tekintett keresztények, akikkel a zsidók száma 785 555 főre nőtt. A fővárosi zsidó lakosság száma kb. 200-220 ezer fő volt.
A kollaboráns és népirtó Sztójay-kormány alapvetően nem gettósításban gondolkodott a főváros esetében, ők deportálni akarták a budapesti zsidókat, ezt csak az akadályozta meg, hogy Horthy Miklós 1944. július 7-én leállította a deportálásokat, ez volt az elhíresült Koszorús-akció. Július 7. és az október 15-i nyilas puccs között többé-kevésbé békén hagyták a fővárosi zsidókat.
Október 15. után a borzalmak újrakezdődtek,
megindultak a gyalogmenetben való deportálások, a kivégzések a Duna partján és máshol is, és persze a gettósítás.
Hogyan állították fel a nagygettót? Mit mondanak a számok?
A Szálasi-kormány november 18-án közölte a zsidó tanáccsal, hogy gettósítani fogják a főváros zsidóságát, noha a folyamat zsidók csoportjainak rendőri kíséret melletti átköltöztetésével már néhány nappal korábban megkezdődött. Az úgynevezett nagygettó lényegében a Károly körút, a Király utca, a Nagyatádi Szabó utca – ma Kertész utca – és a Dohány utca közti terület volt: ide tartozott 288 épület és három telek, ebből 243 épület volt lakható, benne 4593 lakással, vagyis 7726 szobával. A gettóban 1715 vécé és 1625 fürdőszoba volt,
átlagosan 41 emberre jutott egy vécé és 43 emberre egy fürdő.
Folyamatosan hozták be az újabb és újabb zsidó csoportokat a gettóba, egy január 2-i létszámjelentés szerint 52688 fő élt a gettóban – ebből 5730 gyerek –, míg egy január 8-i kimutatás szerint már 62949 fő – azaz hat nap alatt több mint tízezer zsidó költözött a gettóba. Az ostrom végére átlagosan 14 fő lakott egy szobában,
a zsúfoltság megdöbbentő volt.
A budapesti nagygettó hivatalosan 1944. november 29-e és 1945. január 17-e között állt fenn, vagyis 49 napig, napra pontosan hét hétig. Ezen kívül a Szent István park és a Pozsonyi út környékén található épületekben hozták létre az úgynevezett „nemzetközi gettót”, amelynek házait „védett házaknak” nevezték. Ide 1944 novemberétől költöztették be azokat a zsidókat – mintegy 30–35 000 főt –, akik semleges államok – például Svédország, Svájc, Vatikán – követségei által kiállított védlevelekkel vagy védőútlevelekkel rendelkeztek. A külföldi iratokat persze a nyilas banditák sokszor figyelmen kívül hagyták, az atrocitások mindennaposak voltak.